Kategoria: Eseje

  • Raport z czytelnictwa. Ile książek gubimy?

    Dziś słuchając radia dowiedziałem się, że Koleje Śląskie znajdują więcej i więcej książek z roku na rok.

    (więcej…)
  • Cyfrowe zbieractwo

    Autor tego wpisu jest cyfrowym zbieraczem, tylko, że na odwyku. To znaczy, że zrozumiałem swój błąd i próbuję go naprawić. Przez lata budowałem systemy informatyczne, a takie systemy istnieją tylko dzięki danym. Są to systemy idealne dla kolekcjonerów cyfrowych rupieci. Moja praca to głównie wysypisko bezużytecznych i niechcianych danych, którym mogę nadać chwilowy sens, zlutować, posklejać, popukać i zbudować rozwiązanie. Jestem nałogowym zbieraczem, ale ten tekst to nie jest tylko i wyłącznie moja spowiedź.

    (więcej…)
  • Poniente Granadino

    Urokowi Hiszpanii łatwo ulec. Uleganie to dobre słowo, bo jesteśmy poznawczo bezbronni wobec kraju, który jest kulturowo tym najdalszym z tych najbliższych. Mimo wspólnego rdzenia europejskiego, kuchnia, folklor i usposobienie Hiszpanów są dla nas czymś obcym, czymś do odkrycia. Jednocześnie w miarę przystępny, dźwięczny język pozwala na przełamanie bariery i kontakt bezpośredni.

    (więcej…)
  • Esej o czytelnictwie

    Pytacie się mnie o książki, co czytać, jak i kiedy, a przede wszystkim dlaczego. Chciałbym uporządkować moje myśli w tej krótkiej mapie. Uporządkujmy ramę pojęciową.

    (więcej…)